جوشکاری استیل و روش های آن

جوشکاری استیل به جهت اینکه این آلیاژ در نما و ساخت محصولات لوکس استفاده می شود،از حساسیت و دقت بیشتری برخوردار است.در حالت کلی جوشکاری به جهت اتصال قطعات در صنعت بکار گرفته می شود تا سازه ها و طرح های دلخواه تولید شوند.البته جوشکاری در بسیاری از موارد جهت تعمیر قطعات نیز مورد استفاده قرار می گیرد و از تکنیک های تعمیر ماشین آلات ، ابزارآلات و قطعات آنها در صنایع مختلف به شمار می رود.

جوشکاری یک مهارت فنی است که برای اتصال مطمئن و مقاوم برای دو قطعه فلز همگون و یا ناهمگون (دو جنس مختلف) بکار گرفته می شود و در موارد تخصصی آن در ساخت اتصالات نیروگاهی و یا طراحی ماشین آلات سنگین صنعتی و عمرانی بسیار سودمند است.جوشکاری فلزات عمدتا با حرارت بالا و با ذوب کردن محل اتصال انجام می شود که در این حالت پس از سرد شدن اتصال محکمی را برای ما نتیجه می دهد.حرارت بالا برای انجام عملیات جوشکاری در بیشتر موارد از جریان برق بالا گرفته می شود که در این حالت از دستگاه اینورتر و الکترود استفاده می شود.

جوشکاری استیل و دقت و کیفیت آن
جوشکاری استیل با توجه به زیبایی و ظرافت این آلیاژ می بایست با دقت خاصی انجام شود.

همانطور که گفته شد چون استیل در کارهای لوکس و تزئیناتی به کار می رود، به همین خاطر مدل جوشکاری آن بسیار ظریف و دقیق باید انجام شود و همچنین باید به صورتی باشد که استحکام قطعه و مقاومت آن در برابر زنگ زدگی حفظ شود.برای جوشکاری استیل روش های متنوعی وجود دارد که صورت خلاصه و اجمالی به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

روش TIG یا همان جوش آرگون

در این روش با استفاده از تنگستن و یک الکترود که با دست دیگر مهار می شود،به عنوان یک روش وقت گیر تلقی می شود.جوش حاصل از روش تیگ با استفاده از گازهای با خلوص بالا مخصوصاً بدون هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، رطوبت و رعایت شرایط جوشکاری ورق استیل معمولاً دارای کیفیت بسیار بالایی از نظر چقرمگی و عدم وجود ناخالصی ها می باشد. ولی به دلیل نرخ رسوب گذاری و سرعت طولی کم، معمولاً در قطعات نازک تر از ۶ میلیمتر کارایی دارد و کاربرد آن در پر نمودن قطعات ضخیم وقت گیر بوده و معمولاً غیر اقتصادی می‌باشد.

روش جوشکاری استیل MIG

جوشکاری استنلس استیل با روش قوسی با گاز محافظ (GMAW) که به آن MIG هم میگویند، یک فرایند نیمه اتوماتیک است و می توان جوشکاری را با یک دست انجام داد.جوشکاری MIG سریع است و نیاز به تجربه کمتری نسبت به جوشکاری TIG دارد. زمانی که این جوشکاری به درستی انجام شود، اتصال دو قطعه بسیار قوی می شود. این فرآیند از گاز محافظ غنی از آرگون و سیم الکترود استفاده می کند. اتصالات MIG نیز نسبتا سریع خنک می شوند، اما این مساله سبب می شود که شکننده تر باشند.

جوشکاری استیل به روش MIG
جوشکاری تخصصی استیل به روش MIG در نیروگاه ها و ساخت و طراحی ماشین آلات صنعتی کاربرد دارد.

تفاوت عمده بین جوشکاری MIG و TIG این است که از جوش MIG  به عنوان یک سری کاری یا جوشکاری مداوم استفاده می شود ولی از TIG  معمولا برای جوشهای نقطه ای ، خاص و در جاهایی که جوش بسیار تمیز مورد نیاز است استفاده می گردد هر دو از قوس الکتریکی برای ساخت جوش استفاده می کنند.